Jagatud vanemlus
Jagatud vanemluse perevormi all mõistame lahus olevaid vanemaid, kes kasvatavad lapsi ajaliselt üsna võrdse jaotuse alusel. Tavaline on 50-50 jaotusega aeg, aga jagatud vanemluse all mõistetakse levinumalt perevormi, kus laps on minimaalselt 35% ajast ühe vanemaga.
Lapsele kaks kodu
Lahus vanemad loovad endale kumbki kodu, kus on lastel igapäevaseks eluks olemas kõik vajalik. Sellise korralduse puhul elavad lapsed vaheldumisi kummagi vanema juures. Selline jagatud vanemluse vorm on enamlevinud ning sellel baseeruvad pea kõik jagatud vanemlust uurivad teadustööd. Uurimistöödes mõistetakse sellise jagatud vanemluse all enamasti 50-50 ajalist jaotust, kui pole öeldud teisiti.
Eestis on selline perevorm järjest populaarsem valik, mida kasutatakse eriti koolilaste puhul siis, kui vanemate kodudest on võimalik igapäevaselt liikuda ühte kooli- ja huviringi piirkonda. Enamasti kasutatakse kas nädal-nädal või kahe nädala kaupa jaotust.
Vanemale kaks kodu ehk linnupesavanemlus
Vanemate lahku minnes jäävad lapsed elama oma koju. Vanemad leiavad kumbki endale teise kodu või ajutise peatumispaiga, mis võimaldab vaheldumisi elada laste kodus ja lastest eraldi. See on väga vähe levinud ja seetõttu alauuritud perevorm. Teoreetiliselt võiks olla lapsele väga hea mõjuga perevorm, mis võimaldab mõlema vanema hoolt ja väldib lapse kolimist kahe kodu vahel.
MTÜ Kaks kodu koostöös Tallinna Ülikooliga soovib uurida linnupesavanemluse mõju lapsele ja vanematele, mistõttu otsime vabatahtlikke peresid, kes soovivad osaleda 6-kuulises linnupesavanemluse programmis.